navýšení základního kapitálu

Nominální zvýšení
Uvedený způsob zvýšení je možný, pokud valná hromada rozhodne o zvýšení základního kapitálu z vlastních zdrojů vykázaných v řádné, mimořádné nebo mezitímní účetní závěrce, nejsou-li tyto zdroje ze zákona účelově vázány (zejména rezervní fond). Závěrka musí být sestavena z údajů zjištěných ke dni, od něhož v den rozhodnutí valné hromady neuplynulo více než 6 měsíců, a musí být ověřena auditorem bez výhrad.

K nominálnímu zvýšení lze použít buď čistý zisk (po provedení povinného přídělu do rezervního fondu), anebo jiné vlastní zdroje. Zvyšuje-li se základní kapitál na základě mezitímní účetní závěrky, nemůže být k tomu použito čistého zisku, ale pouze jiných vlastních zdrojů společnosti. Při nominálním zvýšení nevstupuje do společnosti nový společník, jen se zvyšuje výše vkladů stávajících společníků, a to podle poměru jejich dosavadních vkladů. Fakticky se jedná o účetní transakci, kdy se nemění celkový objem aktiv a pasiv společnosti, pouze jejich vnitřní strukturování.

Jednatelé jsou povinni bez zbytečného odkladu podat návrh na zápis zvýšení základního kapitálu do obchodního rejstříku. Zápis má konstitutivní účinky, tzn., že je zvýšení účinné až ode dne zápisu do obchodního rejstříku.

Do obchodního rejstříku se dokládá zvýšení základního kapitálu těmito listinami:

  1. doklad(y) o splnění vkladové povinnosti,
  2. usnesením soudu o jmenování znalce podle § 59 odst. 3 obchodního zákoníku,
  3. posudkem/posudky znalce o ocenění nepeněžitých vkladů,
  4. doklady o splacení nepeněžitých vkladů,
  5. notářským zápisem o rozhodnutí valné hromady o zvýšení základního kapitálu,
  6. prohlášením o převzetí závazku ke zvýšení vkladu nebo k novému vkladum,
  7. potvrzením auditora o existenci pohledávky započítávané na vklad společníka, včetně dokladu prokazujícího právní důvod vzniku pohledávky,
  8. smlouvou o započtení pohledávky.


<< předchozí strana

právní služby